Szkło kryształowe Huta Szkła Zawiercie

o szkle

szkło kryształowe

Obok wymienionych już w zakładce „rodzaje szkła” typów tego wszechstronnego  tworzywa występuje jeszcze jeden, jego rodzaj, często używany w codziennym życiu – szkło ołowiane inaczej zwane szkłem kryształowym. W procesie jego produkcji masę szklaną wzbogaca się domieszkę tlenku ołowiu. Za szkło ołowiowe uważa się według norm takie szkło, które zawiera ponad 18% tego tlenku. Jego maksymalna zawartość może sięgać nawet 80%.

Szkło kryształowe stosowane jest do wyrobu przedmiotów dekoracyjnych, tzw. kryształów oraz soczewek, gdyż odznacza się charakterystycznymi właściwościami: wysokim współczynnikiem załamania światła i bardzo dużą gęstością

Dzięki zawartości ołowiu szkło kryształowe jest bardziej miękkie i mniej odporne na działanie kwasów, przez co dobrze nadaje się do rzeźbienia i trawienia w kwasie. Dodatek ołowiu zmniejsza też lepkość masy szklanej i ułatwia jej topienie oraz formowanie.

Wyroby ze szkła kryształowego tradycyjnie zawierają 24% PbO i najczęściej wytwarzane są ręcznie. Najpierw wydmuchuje się je przy użyciu siły płuc hutnika a następnie nadaje się im odpowiedni kształt dzięki odpowiednim ruchom rąk. Również szlify zdobiące szkło kryształowe są efektem pracy ludzi a nie maszyny. Zdobnicy wykonują oryginalne cięcia za pomocą tarcz diamentowych. Wyroby kryształowe mogą być również zdobione za pomocą złoceń, czy piaskowania.

Szkło kryształowe posiada bardzo wysoka jakość, niepowtarzalne walory estetyczne a jednocześnie jest odpowiednie do codziennego użytku dzięki swojej trwałości i odporności na detergenty, czy mycie w zmywarkach.

 

Hale stalowe PW Pasek